Обітниця – Геть сквернослів’я!
Багацко страшного довелося нашим прадідам увидіти в війні – виділи, як у час бомардувань будинки розбивалися в повітрі наче подушки, як вчителів та директорів шкіл били на допитах у НКВД, а хати й стодоли газдів Слобожанщини гестапівці спалювали разом із худобою… “А мы молоді, – згадує старенький дідусь, – нам усім ся жити хтіло. І ось мы, шестеро друзів з артилерійского відділення (всі хрещені, у всіх хрестики на грудях), вирішили: а нуж бо, легіні, будеме жити з Богом. Усі з ружных областей: я з Сибіру, Михаїл Михеєв – з Мінску, Леонтій Левко – з Україны – міста Львова, Михаїл Королев та Константин Востриков – з Петрограду, Кузьма Першин – з Мордовії, де ся вродила матуся Аліпія Голосіївська. Всі смо ся змовили, би через усю ту войну ниякого хульного слова не вимовити, ниякої гнилизни роздратування не проявляти, ниякої образи одне одному не завдавати.
Де б мы ни були – завше ся молили. Біжиме до гармати, хрестимеся:
– Господи, поможи! Господи, помилуй! – кричали, як могли.
А довкола снаряды ся рвут, та й літаки просто над нами летять – винищувачі німецкі. Лем і чути згори: вжжж! – не втигли стрільнути, він так пролетів. Слава Богу – Господь милував.
Яся не бояв хреста носити, думаю: буду захищати Отцюзнину з хрестом, і кедь навіть будут ми судити за то, що я богомолец, – то нико не поставит ми в докір же я кого зобидив чи кому зле зробив…
Нико з нас не лукавив. Мы так любили кождого. Захворіє ко маленько, простыне чи ще що – й друзі оддают му свою долю спирта, 50 грамів, яку давали на випадок морозу нижче двадцяти восьми під нулем. Й тим, хто послабіш, так само спирт давали – бы ся вони пропарили хороше. Частіше всего віддавали Леоніду Колоскову.
– Льонько, пий!
– Ох, спасиБі, хлопці! – оживає він.
І уявіт-но собі, же нико з нас не ста п’яницьов по війні…
Якось-то у час атаки Бог явив нам перше чудо:
«Господь наказав: ВЖЕ забери геть солдатів!…»
Ікон у нас нич не было, но у кождого під сорочков хрестик. І в кождого гаряча молитва та слезы. Дяка нетутешна за чудно Боже діло. І Господь нас зачав рітувати у страшных ситуаціях.
Як у 1943 году нас перевели в Сестрорецьк, в акурат на Світлій седмиці. Одне одному прошепотіли «Христос воскресе!» – та й гов копати окопы.Раптом перед якоюсь хвилею мене мов бы голос обсмикує зсередини: «Геть ВЖЕ бери солдатів, відбігайте за хату, все тут рознесе». Я кричу одразу, як зумазшедший, смикаю дядю Колю Вострикова (йому літ сорок, а нам по двайцять було).
– Чого трясеш? – кричит він.
– Миттю жени удси! – Кажу. – Зара ту все знесе!…
Ми лем скочили до хати, як і хвилі не минуло і снаряд на тому місці, де мы былисмо, зробив велику воронку… Приголомшені солдатики зо слезами обійняли мене. А дякували не мені – а Богови. Авадь сись голос заскочив нас по тім обітуванні братськім – і кедь би не молитва, то я, й мої друзі-побратими давно бы вже були в землі. Мы тоді затямили: то Господь за нас ся заступає.
Кулько раз так спасал Господь от страшної гибелі! Мы топли в воді. Горіли уд бомбы. Двічі машина нас придавлювала… Як то їдеме – зима, темна ніч, тре переїздити з выключеными фарами озеро. А тут снаряд летит! Перевернуло нас. Гармата на бік, машина набік, усі мы пуд машиною – не можеме вылізти. Но ж ні їдного снаряда не розірвало на нас.
А ось прибули до Східної Прусії, йой туйка страшна была бойня! Вогень суцільний. Летит д’горі цапками все – ящики, люди, кавалки машин! Вкруг ся рвут бомбы. Я впав та виджу: літак пікірує, а бомба летит – просто на ня. Я хіба ся встигаву перехрестити:
– Неньо, мацю! Простіт ня! Господи, пробач!
Знаю, же ся перетворю на фарш. Не просто труп, а фарш!.. А бомба чогось ся розриват перед гарматов. Я – живий. Мні лем каменюков по правій нози дало – думаву в ту мить: “все, ноги не є”. Зиркнув – ні, нога ціла. А поряд лежит камінь.
Но все ж среди сих бід живий ся зостав. Тілько осколок доси пуд хребтом.
«Такої радости в житю бульш не было»
Побіду мы стріли у Східній Прусії, містечку Гумбіннен пуд Кеніксберга. Як раз ночували в великій хаті – уперше за всю війну! Печі натопили. Всі лягли: тепло, тихо й затишно. А потім хтось закрыв трубу. Вертаю з вахти: кого се тягнут? двері одкрыли. Вчаділи всі, но, слава Богу, всі живі. І ось нарешті Перемога!!! Отут мы ся радували! Тої радости не забудеш ненич! Такої радости в моїм житю нігде бульш не было.
Мы встали на коліна, молиме. Йой, як мы ся молили, як Бога благодарили! Обнійнялиси, слезы текуть струмками. Никаєме одне на одного:
– Льонька! Мы живі!
– Петько! Мы живі! Йой!
Й пак плачеме уд щастя. Тоді гайда на річку одпічнути – там у ярку потічок Писса. Знайшлисмо там копичку сіна: грієме ся пуд сонцем. Купати ся было холодно, но мы все ж у воду скачеме – фронтового бруду накипи би здерти швидше. Мыла не было – то мы ножами старали веричи з ся тоту стару шкіру разом з вошами…
А товди айно листи рідным писати – неньку, я здоров! А неньо муй на Новосибірску рахувавси «врагом совітскої власти», но кулько душі поклав за людий добрих!
То й нынька, кедь інший ворог глобальний загрожує РІДній земли – ворог, же хоче розтоптати юй душу, – чей же не мусиме сокотити Отцюзнину, житям своїм, як вчат нас прадідикы наші?..
за авторизованим перекладом із книги протоєрея Валентина Бірюкова
«На землі мы тілько ся учиме жити»
На світлинах – отець МИХАЇЛ БОЙКО з Києва
This entry was posted on Вівторок, 3 Січня, 2017 at 22:52
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.
Posted in: Без рубрики, ІСТОРІЯ
[…] (3), веб-медіа-радіо справа (дикторське мистецтво, редакторська справа, школа репортерів IT—web-макетування, PublicRelations й […]